Sekcja Rekonstrukcji Historycznej

Pojawiła się w roku akademickim 1999/2000. Powiązana z Chorągwią Ziemi Górnośląskiej. Celem działalności tej Sekcji jest szerzenie historii, obyczajów i kultury średniowiecza, bardziej od strony życia codziennego niż wielkiej polityki. Realizowane to było na dwóch płaszczyznach: naukowej i praktycznej. Część naukowa to czytanie starych traktatów dotyczących walki na broń białą, uzbrojenia czy też kroków tańca, szycia ubiorów, poezji czy wreszcie kuchni średniowiecznej i tym podobnych. Część praktyczna realizowano we współpracy z bractwem rycerskim Chorągwią Ziemi Górnośląskiej, która dzieli się na trzy integralne kasztelanie (tj. oddziały terenowe) w Gliwicach, Katowicach i Łaziskach Górnych.

Jej członkowie w ramach spotkań opracowywali wiele ciekawych tematów – m. in.: Geneza, powstanie i ewolucja herbu górnośląskiego; Poezja minnesingerów – jej oddziaływanie na kulturę średniowiecznego Śląska; Życie codzienne w średniowieczu; Fortyfikacje średniowiecza; Gusła, zabobony i wierzenia na terenach polski i Górnego Śląska w oparciu o „Katalog magii Rudolfa”; Bitwa pod Legnicą i udział w niej rycerstwa księstwa Opolsko – Raciborskiego; Zakony rycerskie, Książęta i księżne Śląska; Herezje w średniowiecznej Europie; Ubiór, moda i obyczaje stanu wyższego w średniowieczu; Taktyka i strategia – średniowieczne bitwy, dowódcy i kampanie wojenne; Krucjaty; Broń średniowieczna na podstawie ksiązki Arms and Armour in the Mediewal teutonic orders State in Prussia; Traktat dla tych co chcą się nauczyć władać mieczem – Flos Duellatorum; Znowu o strojach – na podstawie książki Mediewal Costume in England and France.

Zorganizowali także pokazy wraz z prelekcjami dotyczącymi życia w średniowiecznej Europie i na Śląsku w szkołach w Bytomiu, Katowicach i Sosnowcu. Jedną z form działalności było uczestnictwo wraz z bractwem rycerskim w turniejach i imprezach plenerowych ruchu rycerskiego – m. in. Grunwald, Łęczyca, Lublin, Gniew, Bielsko – Biała, Brzeg, w Toszku, Żywcu, Soplicowie, Czersku i Chudowie; a także w wyprawach na zamki w: Toszku, Mirowie i Bobolicach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>