Sekcja Historyków Integralnych

Powstała pod koniec semestru letniego 2001/02. Nazwana szumnie sekcją Historyków Integralnych, w nawiązaniu do twórców przełomu w myśleniu o Historii, dwóch wybitnych historyków: Luciana Fevbre’a i Marca Bloch’a, czyli założycieli słynnej szkoły „Annales”. Założyciele chcieli wyjść poza wąskie ramy specjalizacji i ustalone, twarde kanony badań. Chcieli przyglądać się życiu i przeszłości w całym bogactwie znaczeń, rozmaitości odkryć, z licznych perspektyw. Swoją działalność traktowali jako okazje do spotkań z interesującymi postaciami nauki, z badaczami przeróżnych dziedzin i dyscyplin. W świadomości, że każdy nowy punkt widzenia poszerza i wprowadza nowe, fascynujące zadziwienie nad pięknem minionych dni.

Sekcja skupiła swoją działalność na zorganizowaniu spotkań tematycznych: w VI 2002 miało miejsce spotkanie z mgr Krzysztofem Maliszewskim nt. Idea uniwersytetu, a w listopadzie (20 listopada) z prof. dr hab. Wojciechem Wrzoskiem z Uniwersytetu Poznańskiego nt. Stereotypów głębokich w historiografii i obecnej sytuacji w tzw. Szkole Annales; w grudniu 2003 zorganizowali oni wespół z zakładem Metodologii i Dydaktyki Historii wykład z prof. dr hab. Janem Pomorskim nt.: Wprowadzenie do antropologii historycznej; 7 stycznia 2004 miało miejsce spotkanie z dr Jackiem Surzynem pt. Judaizm. Religia i kultura; 18 marca zorganizowali konferencje naukowa nt. CZAS. PRZESZŁOŚĆ – PRZYSZŁOŚĆ – WIECZNOŚĆ – TRWANIE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>