Rekonstrukcja bitwy pod Austerlitz

Pierwszego dnia grudnia miał miejsce wyjazd Studenckiego Koła Naukowego Historyków oraz osób chętnych, związanych z Kołem, na rekonstrukcję bitwy pod Austerlitz. Nasza eskapada rozpoczęła się od zbiórki przed Wydziałem Nauk Społecznych, gdzie część osób otrzymała szaliki kołowe. Gdy wyruszyliśmy w drogę i byliśmy prawie na miejscu, nasz autokar napotkał trudność z wjechaniem pod ośnieżoną górę. Studenci widząc to, od razu rzucili się na pomoc kierowcy i pchali autokar, a studentki dzielnie im kibicowały. Po długich próbach na szczęście udało nam się wznowić podróż. Pierwszym celem naszej wyprawy było muzeum, w którym mogliśmy zobaczyć eksponaty i prezentacje taktyki wojennej. Przed muzeum stał pomnik zwany Mogiłą Pokoju, będący upamiętnieniem poległych, który zachwycił nas swoim rozmiarem. W kolejnym etapie naszej przygody mieliśmy okazję obejrzeć panoramę miejsca bitwy, a o całości opowiedział towarzyszący nam Prof. dr hab. Dariusz Nawrot oraz dr Dawid Madziar. Następnie odbył się punkt kulminacyjny, czyli wspomniana rekonstrukcja, gdzie po długiej batalii okazało się, że jak co roku zwyciężył – Napoleon! Po zakończonej bitwie udaliśmy się na jarmark przedświąteczny w mieście Slavkow u Brna, na którym każdy mógł skosztować lokalnych produktów. Oczywiście nie mogło obyć się bez sławnego tam svařeného vína. Na zakończenie odwiedziliśmy tamtejszy pałac, a po jego obejrzeniu wsiedliśmy do autokaru by powrócić do domu.