„Film a historia”

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na pierwsze, z planowanej serii spotkań z cyklu „Film a historia”!

 

Celem projektu będzie spojrzenie na historię przez pryzmat najbardziej znaczących dzieł kinematografii światowej a których próżno szukać dzisiaj na kinowych afiszach i telewizyjnych ramówkach. Na każdym spotkaniu odbywać się będzie projekcja jednego wybranego filmu który zaznaczył się w historii kina i często do dziś jest obiektem kontrowersji jak i swoistego kulturowego „kultu”. Każda projekcja będzie poprzedzona krótkim komentarzem dr. Jacka Kurka oraz zakończona dyskusją na temat związany z filmem i jego rolą w historii.

Filmem który otworzy cykl „Film a historia” będzie „Pancernik Potiomkin” – arcydzieło radzieckiego kina propagandowego w reżyserii Siergieja Eisensteina, w którym zobaczymy sławną scenę masakry na odeskich schodach która przeszła do historii kinematografii światowej. Spotkanie odbędzie się 11.03.2013 (przyszły poniedziałek) o godzinie 16:00 w sali 141 Wydziału Nauk Społecznych.

 

„Jeden z najlepszych filmów radzieckich, przez wielu uważany za najlepszy film w historii kina; ze słynną 6-minutową sceną masakry na schodach w Odessie. Film rozpoczyna się buntem marynarzy na statku „Potiomkin” z powodu złego wyżywienia. Kapitan każe pozostałym marynarzom rozstrzelać buntowników. Ci odmawiają wykonania zadania…”

 


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>