Sprawozdanie z wyjazdu do Lwowa w dniach 6-9 lutego 2012r.

W dniu 6.02.2012 r. grupa studentów historii UŚ w liczbie 10 osób udała się do Lwowa na konferencję historyczną organizowaną przez Sekcję Kresów Wschodnich Studenckiego Koła Naukowego Historyków UŚ we współpracy z Polską Szkołą Średnią nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Podczas tej konferencji wygłoszono łącznie 9 referatów dotyczących historii nowożytnej i najnowszej: 6 przez naszych studentów oraz 3 przez polskich licealistów.

Cała grupa wyruszyła pociągiem z katowickiego dworca PKP w poniedziałek o godzinie 3 nad ranem w kierunku Przemyśla, skąd przedostała się do przejścia granicznego z Ukrainą w Medyce, które szybko przekraczyła. Popołudniu wszyscy byli już zakwaterowani w mieszkaniach w centrum miasta i cały pozostały wieczór spędzili na jego zwiedzaniu. Dzień następny, wtorek 7 lutego, również wszyscy spędzili na zwiedzaniu najważniejszych zabytków starego miasta.

Środa 8 lutego była dniem konferencyjnym. W południe nasza grupa przeszła do Polskiej Szkoły Średniej nr 10 im. św. Marii Magdaleny, która znajduje się przy kościele tegoż wezwania u stóp Cytadeli Lwowskiej. Całe obrady odbyły się na sali gimnastycznej szkoły przy publiczności najstarszych klas. Nasi studenci wygłosili referaty z historii nowożytnej i najnowszej, a  lwowscy uczniowie przygotowali wystąpienia o tematyce napoleońskiej.

Po konferencji oczarowani urokiem miasta, mimo silnego mrozu, wszyscy zdecydowali się zostać jeden dzień dłużej we Lwowie, aby możliwie jak najwięcej zwiedzić . Na czwartek zaplanowano powrót do Katowic. Studenci skierowali się do Przemyśla, skąd już wracali bezpośrednio pociągiem do Katowic.

Konferencja w wyżej wspomnianej szkole zapoczątkowała cykl podobnych wydarzeń, które zamierzamy zrealizować w przyszłości. Cieszy nas aktywność i zainteresowanie młodych Polaków ze Lwowa tematyką historyczną, jak i zainteresowanie naszych studentów tematyka lwowską. Następny taki wyjazd planujemy zorganizować za rok, w nieco cieplejszym terminie, na który już teraz serdecznie zapraszamy.