Spotkania Forum Nordystycznego SKNH UŚ

Celem Forum Nordystycznego SKNH UŚ  są interdyscyplinarne  spotkania dyskusyjne poświęcone historii i literaturze Skandynawii w wiekach średnich. Po raz pierwszy spotkaliśmy się 15 marca 2012 r. podejmując w niewielkim jeszcze gronie temat Europy i jej mieszkańców, jakimi przedstawiają ich średniowieczne sagi skandynawskie.

Kolejne spotkanie: „Odyn:  mitologia, wierzenia, literatura” miało miejsce 12 maja 2012 r. Naszym gościem był mgr Remigiusz Gogosz z Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie zrodziła się idea Spotkań Nordystycznych, dających inspirację podobnemu przedsięwzięciu na naszym Uniwersytecie. W dyskusji udział wzięły także przedstawicielki kół naukowych z filologii angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego i filologii germańskiej Uniwersytetu Śląskiego, co zapowiada jednocześnie naszą współpracę w przyszłości. Spotkanie dało okazję do skonfrontowania warsztatu historyka i filologa w sposobie patrzenia na historię i literaturę średniowiecznej Północy.

Spotkania Forum  Nordystycznego SKNH UŚ realizowane będą ponownie od jesieni przyszłego roku akademickiego. Zapraszamy serdecznie!