Publikacja „W 150-lecie wybuchu wojny secesyjnej”

W dniach 11-12 maja 2011 roku na Wydziale Naukowym odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa „W 150-lecie wojny secesyjnej”. Udział wzięło w niej około 20 referentów z ośrodków w całej Polsce: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu im. Marii Curii – Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu im Karola Wielkiego w Bydgoszczy oraz oczywiście Uniwersytetu Śląskiego, gospodarza konferencji, który był najliczniej reprezentowany. Po konferencji organizatorzy zaplanowali wydanie publikacji, obejmującej wygłoszone w czasie obrad referaty w formie poszerzonych artykułów.

Do końca czerwca 2011 roku autorzy mogli nadsyłać swoje teksty, które na okres wakacyjny zostały przekazane do recenzji dr hab. Dariuszowi Nawrotowi, który zgodził się zostać recenzentem naukowym planowanego tomu. We wrześniu 2011 roku artykuły wrociły z recenzji – wszystkie uzyskały pozytywną opinię i zostały zakwalifikowane do druku. W październiku rozpoczęła się redakcja naukowa oraz językowa tekstów, która systematycznie posuwa się do przodu. Z uwagi zarówno na pracochłonność tego procesu, jak i ograniczone zasoby finansowe, nie udało się zakończyć projektu w roku 2011. Organizatorzy przewidują, że publikacja ukaże się pod koniec roku akademickiego 2011/2012 i w tej chwili starają się pozyskać środki zewnętrzne na opłacenie składu tekstu i wydruku książki.