Konferencja naukowa: Ludzie i ich czasy. Część piąta: 1914 -1945

W dniu 12.12.2011 r. w Sali Rady Wydziału Nauk Społecznych odbyła się kolejna konferencja z cyklu „Ludzie i ich czasy” dotycząca lat 1914 – 1945, zorganizowana przez SKNHUŚ. Wzięli w niej udział studenci naszego Uniwersytetu.

Pierwszą część obrad rozpoczęła pani dr hab. Joanna Januszewska – Jurkiewicz krótkim wstępem do epoki, w którym nakreślił specyfikę społeczeństwa polskiego w tym okresie.

Następnie referat pt: „Piżama – niekwestionowany hit mody kobiecej lat 20 i 30 w II Rzeczpospolitej? – na podstawie prasy kobiecej i pamiętników z epoki.” wygłosiła pani Jessika Kaczmarczyk – Kubasiak.

Kolejną referentką była pani mgr Magdalena Mikrut, która przedstawiła pracę „Leon Wójcikowski – europejski mistrz baletowych scen.”

Po krótkiej przerwie pan Damian Domżalski zaprezentował referat pt: „Działalność Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Zawierciu w dwudziestoleciu międzywojennym.”.

Tematem następnego wystąpienia był „Płk. dypl. Endel-Ragis jako przykład dowódcy dywizji w czasie Wojny Obronnej Polski 1939.” zaprezentowany przez pana Damiana Kalisza.

Ostatnią prelegentką w tej części obrad była pani Danuta Ożarowska, która omówiła zagadnienie „Szopów” w systemie eksploatacji i eksterminacji ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej w Zagłębiu Dąbrowskim.

Po kolejnej przerwie rozpoczęła się druga część obrad, dotycząca historii Śląska. W wstępie pan dr Miłosz Skrzypek przedstawił specyfikę społeczeństwa śląskiego z początku XX w.

Pierwszy referat w tym panelu wygłosił pan Piotr Płonka pt: „Wizerunek Górnoślązaków w dwudziestoleciu międzywojennym (1918 – 1939) na podstawie wspomnień i prozy Horsta Bienka i Horsta Eckerta (Janoscha).”

Następnie pani Agata Krzon przedstawiła obraz kobiet w „Gwiazdce Cieszyńskiej” lat 1918 – 1920.

Po przerwie pan Zbigniew Przybyłka zaprezentował pracę „Ks. Jan Kapica (1866 – 1930) – bojownik o polskość i trzeźwość ludu śląskiego.”

Postawę Franciszka Michejdy wobec kształtowania się granicy na Śląsku Cieszyńskim przedstawiła pani Anna Kubica.

Ostatnią prelegentką była pani Agnieszka Chlebek, która wygłosiła referat „Obchody uroczystości państwowych w powiecie pszczyńskim w latach 1922 – 1939. ”

Obydwa panele zakończyły się ożywionymi dyskusjami, a zaproszeni przez nas eksperci poddali referaty obiektywnej krytyce.