Sekcja archiwalna prezentuje: Cieszyn cz. 2

Po letnim zwiedzaniu miasta, nadszedł czas, by zagłębić się historię poszczególnym miejsc. Tym razem zapraszam was do poznania dziejów Kościoła ewangelicko-augsburskiego na Śląsku Cieszyńskim oraz tego jak wpłynął na ukształtowanie społeczne i kulturowe regionu.

wycieczka z przyczyn technicznych przeniesiona na czas wiosenny…

Kościół Jezusowy w Cieszynie jest jednym z sześciu śląskich „kościołów łaski” wybudowanych na mocy ugody altransztackiej z 1707 roku. Obecnie w jego murach znajduje się również Muzeum Protestantyzmu oraz Biblioteka i Archiwum im. B.R. Tschammera, które gromadzą największą w Polsce spuściznę druków i archiwaliów związanych z ewangelikami. Jest to niepowtarzalna okazja, by pobuszować wśród 22 000 woluminów książek lub bliżej zapoznać się z jednym z 5000 starodruków. Dla osób lubiących bezpośredni kontakt ze źródłami, ciekawym doświadczeniem będzie zwiedzanie archiwum gromadzącego 90 metrów akt, które prezentują niezwykle różnorodną i ciekawą w treści dokumentację.

Jeśli chcesz zwiedzić wspaniałą architektoniczną bryłę kościoła, dowiedzieć się co to są szulki, zobaczyć fotel Franciszka Józefa i wiele innych eksponatów, jedź z nami do Cieszyna 8 grudnia.
Chętnych i zainteresowanych proszę o kontakt do 6 grudnia: nulla.k@gmail.com

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>