Marek Łukaszewski

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Quebec w Montrealu  i  Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Doktor fizyki i Master of Business Administration.

W dotychczasowej swej działalności tworzył od podstaw większość firm (10), w których pracował. M.in. tworzył pierwsze w Polsce, po wojnie, joint ventures partnerów prywatnych. Pełnił szereg funkcji menedżerskich m.in.: – prezesa Zarządu Krajowego Funduszu Kapitałowego S.A. Prezesa Stowarzyszenia Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych w Polsce. Prezesa Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych SA. Wcześniej wiceprezes Zarządu Funduszu Górnośląskiego S.A. i wiceprezes Zarządu Międzynarodowej Szkoły Finansów i Bankowości w Katowicach.

Związany z rynkiem kapitałowym od 1991 roku. Był również członkiem i przewodniczył pracom Prezydium Porozumienia na Rzecz Rozwoju Polskiego Rynku Kapitałowego, członkiem Rady Rynku Kapitałowego (2004r), założycielem i członkiem Polskiego Instytutu Dyrektorów – instytucji dedykowanego sprawomCorporate Governance - czyli zasadom etyki w biznesie.

Był także członkiem prezydium Komitetu Koordynującego przy Związku Banków Polskich do Spraw Standardów w Bankowości – uczestniczył w grupie eksperckiej w zakresie Rynku Pieniężnego i Kapitałowego. W STFI – przewodniczył Zespołowi ds. Standardów. Ekspert pracujący dla Rady Businessu przy ONZ, oraz osoba związana z działalnością rozwijania Przedsiębiorczości współpracująca z European Forum for Entrepreneurship Research.

Zajęcia prowadzone przez Marka Łukaszewskiego:

Wstęp do funkcjonowania  rynków finansowych.

Zajęcia dla studentów Ekonofizyki i wszystkich innych  zainteresowanych tym tematem i podejrzewających, że ta tematyka może być im przydatna w życiu.

Cel zajęć:

• Zapoznanie  słuchaczy z funkcjonowaniem rynków finansowych jako narzędzia  obsługi międzynarodowej wymiany handlowej.
  • Przedyskutowanie wielu aspektów roli pieniądza  w funkcjonowaniu naszej cywilizacji.
  • Omówienie przepływu kapitału i zasad nimi rządzących.
  • Zapoznanie z mechanizmami i instytucjami obsługującymi przepływy kapitału.
  • Przeglądu zasad obrotu i zawierania transakcji na rynkach finansowych.
  • Przedyskutowanie ryzyka związanego z działaniem rynków finansowych i ich narzędzi.
  • Zasad funkcjonowania  podstawowych instytucji rynków : banków, domów maklerskich , giełdy, funduszy inwestycyjnych.
  • Nauczenia  dbałości  o własne  czy tez powierzone środki w trakcie inwestowania , oszczędzania i transferu środków na rynkach finansowych.
  • Uświadomienia słuchaczom  co powinni i co mogą robić by właściwie skorzystać z rynków finansowych w realizacji własnych celów.

Wprowadzenie do analizy rynków finansowych.

Celem zajęć jest:

• Zapoznanie się z funkcjonowaniem rynków finansowych – jego ilościowym aspektem.
  • Poznanie zasad i metod matematyki finansowej.
  • Sposobów wyceny instrumentów , rynku pieniężnego, instrumentów dłużnych i instrumentów  właścicielskich- akcji.
  • Zasad funkcjonowania i wyceny rynku wymiany walutowej.
  • Wyceny instrumentów pochodnych.
  • Elementów oceny ryzyka związanego z tymi instrumentami.
  • Zasadami inwestowania w e wspomniane instrumenty.
  • Zapoznanie z podstawowymi sposobami zabezpieczenia się przed ryzkiem inwestowania w instrument  i ich portfel.
  • Zarządzania portfelem tych instrumentów z uwzględnieniem związanego z  tym ryzyka.

Wstęp do zarządzania  ryzykiem

Celem zajęć jest :

• Wskazanie na wiele aspektów występowania ryzyka i jego pomiaru
  • Roli ryzyka w każdej działalności  zawodowej.
  • Sposobów identyfikacji ryzyka
  • Sposobów pomiaru ryzyka
  • Sposobów postępowania z ryzykiem.
  • Sposobów  zabezpieczania się prze ryzykiem .
  • Standardami zarządzania ryzykiem

Finanse spółek

Celem zajęć jest:

• Zapoznanie z rola kapitału w zarządzaniu firmą.
  • Zapoznanie się z tworzeniem i analiza  dokumentów finansowych  firmy,
  • Ocena zarządzania firmą