Ekonofizyka

Drukuj

Ekonofizyka to interdyscyplinarna dziedzina nauki, stosująca metody nauk ścisłych do badania problemów ekonomicznych ze szczególnym uwzględnieniem rynków finansowych. Zauważono, że światowa ekonomia jako twór złożony z pojedynczych uczestników (np. gospodarki poszczególnych krajów, gracze giełdowi, etc) jest podobna do układu wielu ciał (elektronów, cząsteczek cieczy) które ze sobą oddziałują. Zastosowanie metod fizyki statystycznej, kwantowej lub innych, opisujących zachowanie się układu wielu ciał w fizyce, pozwala odpowiedzieć na pytania, które dotychczas były poza zasięgiem tradycyjnej ekonomii. Istnieje możliwość kontynuowania studiów z ekonofizyki w ramach specjalistycznych studiów doktoranckich.

Czytaj więcej: Ekonofizyka

Niszowe studia w górę

Drukuj

Rzeczpospolita

Hitem Uniwersytetu Śląskiego okazała się ekonofizyka, która łączy zagadnienia ekonomiczne z przedmiotami ścisłymi. – Anegdota mówi, że ta dziedzina nauki powstała, gdy amerykańscy fizycy pracujący nad cząstkami elementarnymi stracili pracę, by chwilę potem odnosić sukcesy na giełdzie. Okazało się, że do badania jej  mechanizmów używali modeli, którymi wcześniej badali cząsteczki – opowiada prof. Marek Szopa, szef Rady Naukowej ekonofizyki na UŚ.

Czytaj więcej: Niszowe studia w górę

Czym jest Ekonofizyka?

Drukuj

Fizyka pierwszego kontaktu, ta szkolna, definiowana bywa jako nauka, której domeną jest szeroko rozumiana przyroda nieożywiona. Jest to oczywiście prawdą: współczesna fizyka pozwoliła nam zrozumieć przewodnictwo elektryczne, kwantową teleportację, związki grawitacji z geometrią czasoprzestrzeni, kwarkową budowę protonu czy własności półprzewodników. Dzięki tej wiedzy doświadczamy dziś licznych dobrodziejstw rozwoju technologii: mamy komputery, lasery, nawigację satelitarną, wysoce specjalistyczną diagnostykę medyczną oraz, jako produkt uboczny, internet.

Czytaj dalej Czym jest Ekonofizyka?

Dlaczego miałbyś studiować statystykę na Ekonofizyce?

Drukuj

Czy wiesz, że prawo gazu doskonałego zostało sformułowane po uprzednim zauważeniu statystycznej korelacji pomiędzy jego ciśnieniem w zbiorniku a temperaturą?

Nic więc dziwnego, że już od kilku dziesięcioleci jesteśmy świadkami gwałtownego wzrostu zainteresowania przedstawicieli różnych dziedzin nauki, w tym ekonomii i fizyki, w prezentowaniu badań eksperymentalnych w postaci wniosków statystycznych. W ostatnich czasach tendencja ta została nie tylko utrzymana ale coraz częściej specjaliści z tych dziedzin konstruują swoje teorie, odwołując się już od początku ich sformułowania do pojęć statystycznych.

Czytaj dalej Dlaczego miałbyś studiować statystykę na Ekonofizyce?